Pandemia a fundraising – #ngoplLIVE

 • fundraising w czasach pandemii

Jak zdobywać fundusze w czasie pandemii? Jak komunikować się z darczyńcami w trakcie ogólnoświatowego kryzysu? Które narzędzia pomogą nam w fundraisingu w nowej rzeczywistości? Na te pytania starali odnaleźć odpowiedź eksperci w trakcie rozmowy organizowanej przez portal ngo.pl. A oto, jak my podsumowaliśmy ich wypowiedzi:

Tekst powstał w oparciu o transmisję przeprowadzoną przez portal ngo.pl w ramach inicjatywy #ngoplLIVE. Zachęcamy do zapoznania się z naszą relacją z tej rozmowy.

Pandemia jako czas refleksji

 • Pandemia okazją do namysłu
  • Czas pandemii, w którym nasze stowarzyszenie czy fundacja nie może w pełni realizować swojej dotychczasowej działalności, możemy wykorzystać na pogłębioną refleksję nad naszą strategią fundraisingową.
 • Nie czekać – działać
  • Planowanie fundraisingu jest wymagającym i długotrwałym procesem, dlatego, nawet w tych nowych warunkach, nie należy czekać z założonymi rękami. Pandemia nie powinna być rozpatrywana jedynie w kategorii kryzysu. Należy spojrzeć na ten czas jako na mobilizujące wyzwanie i szansę na zmiany w naszej organizacji, również te związane ze zdobywaniem funduszy.
 • Elastyczność i otwarcie na zmiany
  • Największe szanse na przetrwanie pandemii mają te organizacje, które dostosują się do nowych warunków i postarają wpisać się ze swoimi akcjami i komunikacją w to, co właśnie teraz się dzieje.
  • Należy potraktować pandemię jako czas, w którym mamy okazję zapoznać się z nowymi strategiami fundraisingu. Warto próbować nowych rzeczy – rozpoczynać akcje pilotażowe, które sprawdzą, czy nasz pomysł na zdobycie pieniędzy dla organizacji był dobry.

Pandemia nie przerywa naszych działań, również w obszarze fundraisingu, ale je zmienia. Należy otrząsnąć się, szukać nowych sposobów i próbować wdrażać je w nową rzeczywistość.

Jak prosić o wsparcie w czasie ogólnego kryzysu?

 • Określenie misji
  • Podstawą, w pandemii i poza nią, jest dobrze skonstruowana wizja organizacji. By przyciągnąć darczyńców, muszą oni wiedzieć, jaki jest cel naszego stowarzyszenia czy fundacji. Po co, dla kogo i jak działamy. Dzięki odpowiednio sprecyzowanej misji możemy zbudować wokół naszej organizacji stałą społeczność darczyńców, która pozostanie z nami bez względu na warunki.
 • Budowanie partnerstwa
  • Pandemia może być okazją do zbudowania prawdziwych partnerstw. Warto postawić na bliski kontakt z darczyńcami. Naturalnie, w czasie pandemii trudno nam spotkać się z nimi bezpośrednio, ale należy wykorzystywać inne dostępne środki komunikacji – organizować spotkania przez Internet, rozbudować newsletter, nawiązywać kontakt przez media społecznościowe.
 • Znajomość grupy docelowej
  • Koniecznie musimy wiedzieć, kim są nasi potencjalni darczyńcy. Dla jakiej grupy osób działania naszej organizacji będą rzeczywiście czymś ważnym i godnym ich wsparcia. W oparciu o te informacje łatwiej będzie utrzymywać z nimi kontakt (wiemy, jak najefektywniej do nich dotrzeć – telefonicznie, mailowo, a może przez posty na fanpage’u czy instagramie). Wiedząc, komu może zależeć na naszej organizacji, będziemy w stanie lepiej dostosować strategię fundraisingową do ich preferencji.
 • Pokazywanie perspektyw, a nie desperacji
  • Komunikat „jeżeli nie wpłacisz na naszą organizację pewnej kwoty, to przestanie ona działać” nie jest najlepszym pomysłem. Darczyńcy chętniej wspierają organizacje, które mają na siebie plan, patrzą w przyszłość i pokazują, jaka perspektywa może się przed nimi otworzyć dzięki zewnętrznym funduszom.
 • Kim są nasi beneficjenci
  • Mówmy o tym, czemu jesteśmy potrzebni, z czym walczymy, komu pomagamy. Warto oddać głos odbiorcom działań naszej organizacji. Pokazujmy, że nasze działania są ważne dla ich beneficjentów.
 • Transparentność w fundraisingu
  • Nie brońmy się przed graniem w otwarte karty w kwestii fundraisingu – przedstawiajmy naszym darczyńcom, na co dokładnie idzie ich wsparcie. Nie należy mydlić oczu naszym partnerom, że ich pieniądze w 100% trafiają do beneficjentów działań naszej organizacji. Mówmy o tym, że potrzebne są one również do wdrażania strategii pozyskiwania funduszy.

Fundraising w Internecie

 • Pandemia pokazała nam, że otwarcie się na pozyskiwanie funduszy poprzez działalność w Internecie może być konieczna, by organizacje mogły funkcjonować.
 • Wykorzystujmy dostępne narzędzia. Facebook już od 3 lat umożliwia organizacjom pozyskiwanie funduszy przez guzik „przekaż datek”. Jest to prosty i tani sposób na pozyskanie nowych darczyńców.
 • Możemy prowadzić i promować naszą działalność fundraisingową również przez LinkedIn, Instagram czy inne media społecznościowe. Warto najpierw nauczyć się jednak, jak prowadzić swoją stronę czy konto oraz jakie treści publikować, by trafić do odbiorców. Dopiero następnym krokiem powinno być rozpoczęcie zbierania funduszy.
 • Warto zapoznać się z mechanizmami crowdfundingu, który pokazuje nam, jak wielka może być siła społeczności w zdobywaniu pieniędzy na cel, który uznany będzie za słuszny. Przyjrzymy się choćby sukcesowi portalu pl w zeszłorocznej zbiórce na cele medyczne.

 


Wpis powstał na bazie zapisu transmisji LIVE, przeprowadzonej w maju 2020 na FB ngo.pl. W rozmowie wzięli udział: Mirella Panek-Owsiańska oraz Andrzej Pietrucha. Spotkanie prowadzone było przez Rafała Kowalskiego.

 

Zapraszamy do bezpośredniego zapoznania się z transmisją: