Kreowanie wizerunku organizacji społecznej – #ngoplLIVE

  • radiofonia

Organizacje pozarządowe nie funkcjonują w próżni, a ich efektywność w dużym stopniu zależy od tego, jak są postrzegane. Dlatego tak ważne jest zadbanie o świadome kreowanie i podtrzymywanie dobrego wizerunku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak korzystnie wpływać na sposób postrzegania fundacji lub stowarzyszenia, w których działasz, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem oraz rozmową prowadzoną w ramach #ngoplLIVE.

Intencjonalne i sprecyzowane budowanie wizerunku wpływa na większą rozpoznawalność organizacji społecznych, a tym samym przekłada się na wyższą skuteczność ich działań, ułatwia zdobywanie środków finansowych, wsparcia, pracowników oraz wolontariuszy. Możemy mieć wpływ na zdanie osób, instytucji oraz mediów na temat naszej organizacji i jej działań, jeśli zapoznamy się z mechanizmami kreowania opinii oraz skorzystamy z ogólnodostępnych narzędzi. A tej wiedzy w formie rozmowy z ekspertkami dostarcza nam live ngo.pl „Jak budować wizerunek organizacji pozarządowej?”.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia transmisji #ngoplLIVE, do której link znajdziecie na dole wpisu. My postaramy się przybliżyć wam najważniejsze treści zawarte w filmie, ponieważ wartościowe informacje i wskazówki warto wielokrotnie powtarzać.

  • Działania budują opinię. Na wizerunek organizacji społecznej wpływają najbardziej działania, jakie podejmuje, dlatego podstawą świadomego kreowania obrazu naszego stowarzyszenia bądź fundacji jest troska o jakość naszych inicjatyw i projektów.
  • Weryfikowanie projektów w kontekście kreowania dobrego wizerunku. Warto planować działania z myślą o tym, jak mogą rzutować na obraz organizacji. Następnie należy zastanowić się, czy trwająca lub zakończona inicjatywa wspiera sposób, w jaki chcielibyśmy być postrzegani. Czy nie wpływa ona na pogorszenie się obrazu organizacji?
  • Podkreślanie swojego credo. By budować wizerunek organizacji, musimy wiedzieć jaka jest jej tożsamość. Powinniśmy określić to, jak chcemy, by była ona postrzegana. Istotne jest więc stworzenie „wizytówki” – krótkiej charakterystyki dotyczącej tego, kim jesteśmy i co robimy. Wizytówkę prezentujemy w trakcie zaplanowanej promocji, ale też przy wszelkich okazjach, gdy możemy mówić o naszej organizacji. W ten sposób zapoznajemy potencjalnych odbiorców z naszymi wartościami.
  • Co wynika z naszych projektów. Mówmy nie tylko o tym, co planujemy zrealizować lub co właśnie robimy, ale zaznaczajmy również efekty naszych działań. Warto dokumentować i publikować dowody podejmowanych przez nas inicjatyw, a także publikować pozytywne historie o doświadczeniach odbiorców oraz samych członków organizacji.
  • Reflektory na ekspertów. Pokazujmy, że w działalność naszej organizacji angażują się profesjonaliści, którzy mają nie tylko wiedzę, ale również serce do projektów, które tworzą. Gdy w promocji uwzględnimy głosy naszych ekspertów, media chętnie się do nich odezwą. Dzięki temu, o naszym NGO będzie mówić osoba doświadczona, kompetentna i świadoma rzeczywistych problemów, z jakimi spotyka się organizacja.
  • Wychodzenie z bańki. Czasem dzięki mediom, które uważaliśmy za mało przydatne w promocji i budowaniu wizerunku naszej organizacji, można dotrzeć do nowych odbiorców. Otworzenie się na współpracę z przeróżnymi twórcami informacji potrafi czynić cuda.
  • Głos Drugiego. Koniecznym jest odpowiedzenie sobie na pytanie, do kogo kierujemy naszą działalność, kto jest naszym odbiorcom. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie oczekiwania są nam stawiane i jakie potrzeby mają odbiorcy. Z tą wiedzą możemy działać skuteczniej, co przekłada się na polepszenie wizerunku organizacji. Wyjdźmy więc do odbiorców i oddajmy im głos – autentyczność to podstawa kreowania zaufania dla organizacji.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o świadomym budowaniu wizerunku organizacji pozarządowych, zapraszamy was do obejrzenia transmisji ngo.pl